Naše platničky

13.11.2018 21:27

Platničky nevyskakujú no môžu sa poškodiť.

Problém z platničkami nie vždy priamo súvisí z bolesťami chrbta. 
Pevnosť platničiek sa môže v priebehu času zhoršovať dôsledkom zranení, zlého držania tela, zlých pohybov a jednoduchého opotrebenia.
Kľúčom pri liečbe bolesti chrbta je dôslednosť/výdrž/čas. Dokonca aj po tom, čo bolesť ustúpi, je treba pokračovať v cielených cvičeniach aby sa bolesť nevrátila. Platničky sa potom vyliečia.
Platničky sú silné. Sú zložené z obalov (prstencov) a jadra. 
Keď sa prstence zhoršujú, želatínové jadro sa vytláča von, rozťahuje platničku a spôsobuje bulging disku (vypuklý disk). 
Ak jadro preniká na vonkajšiu stranu disku hovoríme o hernii disku, platničky. 
S extrúziou platničkové jadro vyteká ale je stále spojene z jadrom. 
Pri sekvestrácii sa časť diskového materiálu oddelila od zvyšku jadra a prenikla do vrstiev prstenca alebo dokonca do miechového kanála.
Liečba poškodenia disku:
1. Správne dýchajte.
Správne dýchanie je rozhodujúce pre vytvorenie vnútro brušného tlaku. 
2. Podporte svalové jadro aby sa vyrovnala kompresia a spazmus v okolí chrbta.
Zlá poloha pohybového aparátu PA zvyšuje stres na platničkách a spomaľuje alebo zabraňuje hojeniu. 
3. Periférne nervy. 
Zapálené nervy, často sa pridržiavajú susedných štruktúr, čím vytvárajú dodatočné napätie. To vedie k zvýšeniu bolesti a nehybnosti. Spazmy svalov môžu tiež prispieť k zachyteniu nervov.
4. Dekompresia (chiropraxia, napravenie, strečing)
Dekompresia chrbtice môže pomôcť liečbe diskov, a to aj pri herniách. Podtlak vytváraný vo vnútri disku počas dekompresie môže vytiahnuť medzikružie a akýkoľvek materiál z extrudovaného disku späť, zlepšiť cirkuláciu disku a začne sa hojiť. 
Samotne liečené či neliečené bulgingy či hernie sa nemusia dobre vyliečiť/zregenerovať dostatočne. Nesprávne zahojený, postihnutý segment často vykazuje zníženú mobilitu, čo spôsobuje ďalšie napätie na susedné segmenty. 
Často sa susedné segmenty v priebehu času stanú nestabilné a vyvinú svoje vlastné vydutie alebo herniáciu. Takže aj keď sa vaše príznaky vyriešia samy, to neznamená, že niektorá z hlavných príčin zmizla. 
Niektoré poranenia platničiek nereagujú na liečbu dostatočne. Za to môže veľa faktorov ktoré si v danom momente neuvedomujeme. Ale to je jedno. Vtedy je potrebný chirurgický zákrok. No ide to aj bez toho.

Kontakt: 0903 368 844