Obturator internus (OI)

23.03.2019 06:50

Obturator internus (OI) je jedným z „vonkajších rotátorov“. Ako dôležitý stabilizátor bedrového kĺbu hrá dôležitú úlohu pri predĺžení bedra (dlhšia, kratšia noha), abdukcii a flexii.

Je v tesnej blízkosti svalov panvového dna. Z tohto dôvodu môže dysfunkcia svalov OI nepriamo spôsobiť bolesť panvy, boleť hamstringov a množstvom ďalších problémov.

Pacienti môžu jeden deň povedať, že majú bolesť na bočnej strane bedra alebo bolesť v oblasti sedacieho svalu. Potom v druhý deň by mohli popísať bolesť pálivú od hamstringov až do „sediacej kosti“; alebo všetky tri naraz. Po ďalšom vyšetrení týchto svalov s hlbokou palpáciou môžu pacienti nahlásiť, že v tejto oblasti je síce bolestivosť, ale to nie je ich „známa bolesť“.

Ak trpíte pretrvávajúcim diskomfortom v oblasti bedier, slabín alebo panvy, syndrómu hamstringov, dysfunkcie gluteus medius alebo dysfunkcie panvového dna, určite máte obturator internus syndróm. Okrem toho, bolesť bedier alebo nôh po behu, cykloturistike alebo hraní golfu, tenisu alebo iného športu môže naznačovať, že máte stuhnuté svaly OI.